Dneska (05.01. 2022) jsem prodělala své první přijímačky na FAMU (obor Produkce), ke kterým jsem se odhodlala po několika letech uvažování. Přestože mým cílem nebylo nikdy psát blog, rozhodla jsem se, že pár informací o tom, jak to celé probíhalo, by mohlo někomu v budoucnosti ulehčit život...
Na přijímačky jsem přišla do budovy FAMU na Smetanově nábřeží s předstihem. Cca po 15 minutách čekání první informace, kterou jsem dostala, byla žádost o prokázání se certifikátem o očkování proti covidu. Bylo nás tam zhruba 130 lidí a pouze tři z nich, mezi které jsem patřila, neměli certifikát. Domluvili jsme se se studenty u vstupu, že si můžeme udělat samotest, takže jsme se hned rozeběhli do nejbližší lékárny a na ulici si test provedli. Vím, že to bylo celkem naivní se na takovou situaci nepřipravit, nicméně katedra mohla o této povinnosti informovat předem a je celkem absurdní, že ze 130 lidí na místě byli stoprocentně (tedy aspoň podle výsledku testu) bezinfekčí pouze tři, zbytek klidně mohl být nemocný. To je jen takové šťouchnutí, které jsem si nemohla odpustit...
Začátek přijímaček byl ohlášen na 9:00, začátek prvního testu byl ale až v 10:30. Rozdělili nás do několika místností po celé budově, v učebnách byly pak připravené stoly s evidenčními čísly, každý si musel najít to svoje. Jednotlivé testy jsme dostávaly postupně v deskách, které jsme všichni pak otevírali a odevzdávali ve stejný předepsaný čas.
1: Jazykový test
1. Doplňování slov do vět, jednalo se většinou o předložky nebo spojky.
2. Použít dané sloveso ve správném tvaru ve větě.
3. Vybrat z nabízených slov to nejvhodnější pro doplnění textu - cvičení na slovní zásobu.
2: Matematika a logika
Úlohy nebyly příliš těžké, některé spíš až primitivní, ale za mě na ně bylo málo času. Skoro všechno to byly slovní úlohy a u všech bylo potřeba napsat postup řešení.
Byla tam jednoduchá posloupnost, prostorová představivost, jednoduché násobení atd. Člověk se jen do něčeho mohl nechtěně zamotat, což byl můj problém. Za mě to byla nejhorší část, hlavně kvůli nedostatku času, protože úlohy samotné byly jednoduché..
3: Všeobecné znalosti
Státy EU, ředitelé různých kulturních institucí, ceny Magnesia Litera, ministři různých rezortů, členové kapel, trochu dějin umění, Nobelovy ceny míru a za literaturu, ocenění za literaturu pro Čechy od Německého kancléře, kdo založil Barrandovská studia, kdy vznikla FAMU, kdy se rozpadlo Československo, otevření Národního divadla...
Otázky byly hodně náhodné, člověk musí dlouhodobě sledovat kulturu a zprávy, nelze se na to připravit den předem...
4: Film a televize
Režiséři čeští i zahraniční - kdo, co - hodně zaměřeno na současnost, výše koncesionářských poplatků, rozpočet české televize, nominace na Zlaté glóby, filmové festivaly, české úspěšné filmy...
Na tuto část je dobré si projet před zkouškou vše výše zmíněné, bylo to zaměřené hlavně na současnost, tj. posledních cca 5-10 let.
5: Profesní znalosti
Kdo je producent, rozdíl post-synchron a ruch, co je to grading, fáze producentského projektu, kdo patří do výtvarné složky filmu...
Byly tam pak i různé zkratky, které jsem vůbec nevěděla např. co je APA atd. Na tuto část je určitě dobré si prolistovat nějakou knížku o filmové technice, zjistit si význam všech profesí u filmu atd.
6: Analýza a úvaha dle zadání
1. Napsat celkem podrobnou analýzu filmu a celého producentského projektu => Měl jsi si vymyslet remake nějakého tvého oblíbeného filmu, napsat proč jsi si téma vybral, jak bys to pozměnil, kdo by režíroval, dělal kameru, scénář, výpravu... taky jakou by měl film mít návštěvnost, kolik by stál, jak by se jinak distribuoval.
2. Napsat motivaci ke studiu produkce, v jaké sféře by jsi se chtěl po studiu uplatnit, co je tvůj vysněný producentský projekt a pro jakou instituci bys ho dělal.
Níže ještě přikládám odkazy na stránky jiných uchazečů o studium, kde jsem čerpala informace před přijímačkami já a na fotkách je výcuc z konverzace se slečnou, která se na produkci taky hlásila. Hodně štěstí všem! :-)



